Ο καθηγητής Heinrich Holze για πέμπτη χρονιά στη Θεολογική Σχολή

Στο πλαίσιο του προγράμματος ακαδημαϊκών ανταλλαγών Erasmus
με τό Τμήμα Θεολογίας του ΕΚΠΑ επισκέφθηκε γιά Πέμπτη συνεχή χρονιά τη Θεολογική Σχολή Αθηνών ο κ. Heinrich Holze, Καθηγητής Εκκλησιαστικής Ιστορίας του Παν/μίου Rostock.

Ο κ. Holze μίλησε την Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2015, 11.00 π.μ. στο κτήριο της Θεολογικής Σχολής,  Αίθουσα Οπτικοακουστικών, με θέμα «Solidarity of guilt and a new beginning. The Protestant churches in Germany and the memory of the Nazi-past» (Αλληλεγγύη στην ενοχή και μια νέα αρχή. Οι Προτεσταντικές εκκλησίες στη Γερμανία και η μνήμη του ναζιστικού παρελθόντος). Στην ενδιαφέρουσα ομιλία του ο κ. Holze παρέθεσε και εξήγησε με εικόνες και κείμενα τις τάσεις που επικράτησαν στις Γερμανικές Ευαγγελικές Εκκλησίες να επεξεργασθούν και να ομολογήσουν τις ευθύνες τους απέναντι στον Γερμανικό ναζισμό μετά το 1945. Με το ίδιο θέμα την επόμενη μέρα Τετάρτη 11 Νοεμβρίου στις 5μ.μ. οργανώθηκε και μάθημα με μορφή Σεμιναρίου στο κτήριο της Θεολογικής Σχολής, στο Σιναϊτικό κέντρο. Το Σεμινάριο περιέλαβε μικρό αριθμό προχωρημένων μεταπτυχιακών φοιτητών (υποψηφίων και ανακηρυγμένων διδακτόρων), ενώ συμμετείχε σ’ αυτό εκτός του υπεύθυνου ανταλλαγής επίκουρου καθηγητή Δημητρίου Μόσχου και ο αναπληρωτής καθηγητής Κων/νος Μπελέζος. Στο μάθημα έγινε συζήτηση πάνω σε σχετικά κείμενα (π.χ. Διακήρυξη Στουτγκάρδης) και συζητήθηκε και ο ρόλος της Ορθόδοξης Εκκλησίας σε παρόμοια ζητήματα.