Παραδόσεις στο Πανεπιστήμιο Μονάχου Ιούλιος 2013

Στο πλαίσιο του Erasmus παρέδωσα στην Ορθόδοξη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Μονάχου και μετά από συνεννόηση με τους εκεί καθηγητές Αθανάσιο Βλέτση, Κωνσταντίνο Νικολακόπουλο και Adrian Marinescu δύο παραδόσεις.

Τα θέματα των παραδόσεων ήταν «Hesychasmus und die geistigen Strömungen in der spätbyzantinischen Kirche» (Ησυχασμός και πνευματικά ρεύματα στην υστεροβυζαντινή Εκκλησία) και «Das Mönchtum in der spätantiken Gesellschaft» (Ο μοναχισμός στην κοινωνία της ύστερης αρχαιότητας). Η πρώτη δόθηκε στη Βιβλιοθήκη του Ινστιτούτου και η δεύτερη στο χώρο παραδόσεων του κεντρικού κτηρίου του Πανεπιστημίου για το εαρινό εξάμηνο 2013 στις 9 και 10.7.2013 αντίστοιχα.
Περισσότερα για το Ορθόδοξο Θεολογικό Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου Μονάχου μπορεί να βρει κανείς στο http://www.orththeol.uni-muenchen.de/index.html