Ομιλία στο Μέγαρο Μουσικής με θέμα το Σχίσμα

Στα πλαίσια του κύκλου εκδηλώσεων «Ἡ Ελλάδα και η Δύση» στο Megaron Plus μίλησαν τη Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013, στις 7 το απόγευμα, στο Μέγαρο Μουσικής, ο Δημήτρης Μαυρόπουλος και ο Δημήτρης Μόσχος,

Οι δύο ομιλητές ανέπτυξαν δύο διαφορετικά, μεταξύ τους, θέματα, τα οποία εντάσσονται ωστόσο στην προβληματική της σειράς («Η Ελλάδα και η Δύση»). Ο Δημήτρης Μαυρόπουλος μίλησε με θέμα «Ο Παπαδιαμάντης μεταξύ Ελλάδας και Δύσης» και ο Δημήτρης Μόσχος με θέμα «Σχίσμα Ανατολής και Δύσεως – μύθοι και αλήθειες». Την εκδήλωση συντόνισε ο Μιχάλης Ζ. Κοπιδάκης, Καθηγητής Κλασικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και απετέλεσε μια συνεργασία με το Κοινωφελές Ίδρυμα Κοινωνικού και Πολιτιστικού Έργου (ΚΙΚΠΕ) και την Εταιρεία Μελέτης Ελληνικής Ιστορίας (Ε.Μ.Ε.ΙΣ.).

Το βίντεο της ομιλίας μπορεί κανείς να το παρακολουθήσεις στο http://www.blod.gr/lectures/Pages/viewlecture.aspx?LectureID=1031