Ομιλία και Σεμινάριο με John Behr

Ο π. John Behr θα δώσει δημόσια διάλεξη (στα αγγλικά με μετάφραση) στο Βόλο (19 Φεβρουαρίου, Συνεδριακό Κέντρο Θεσσαλία, Μελισσάτικα ώρα 19.30) και την Αθήνα (21 Φεβρουαρίου, αίθουσα Κωστής Παλαμάς, ώρα 19.00) με θέμα:

«Από το θάνατο στη ζωή. Το μυστήριο του Χριστού
και τα θεμέλια της χριστιανικής ανθρωπολογίας»,

και σεμινάριο (στα αγγλικά) στην Αθήνα (22 Φεβρουαρίου) με θέμα:

«The Apocalypse of the Cross: The Gospel of John
and the Beginning of Christian Theology».

Στο ειδικό σεμινάριο εκτός απο το κεντρικό ομιλητή θα λάβουν μέρος με παρεμβάσεις

- ο Δρ. Χρήστος Καρακόλης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και

- ο Δρ. Alexis Torrance, Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. και Επισκέπτης Ερευνητής στο Τμήμα Θεολογίας του Πανεπιστημίου Notre Dame (Η.Π.Α.).

Για τη συμμετοχή στο σεμινάριο απαιτείται προ-συννενόηση με την Γραμματεία της Ακαδημίας Θεολογικών Σπουδών.