Συνοπτική Ιστορία του Χριστιανισμού, εκδόσεις Αρμός, Αθήνα 2014 - τόμος Β΄ Από το Σχίσμα έως τους νεώτερους χρόνους

Στον Β΄ τόμο της Συνοπτικής Ιστορίας του Χριστιανισμού παρατίθενται τα γεγονότα και οι διαδικασίες που σημάδεψαν την εξέλιξη του Χριστιανισμού από το Μέγα Σχίσμα του 1054 έως τον 20ό αιώνα. Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στις εξελίξεις στον δυτικό κόσμο με το σκεπτικό ότι η γνώση της Ιστορίας της Ορθόδοξης Ανατολής καλύπτεται τουλάχιστον από γεγονοτολογική πλευρά, από πλήθος βιβλίων και μαθημάτων. Καταβάλλεται προσπάθεια για μια μη πολεμική πραγμάτευση που δεν απεμπολεί όμως τα κριτήρια ερμηνείας που διέπουν και τον Α΄ τόμο. Η εξιστόρηση σταματά στις πρώτες δεκαετίες του αιώνα αυτού περί τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο με το σκεπτικό ότι μια βασική περίοδος της χριστιανικής ιστορίας μαζί με τις νεώτερες κοινωνικοπολιτικές και πνευματικές διεργασίες ολοκληρώνονται την εποχή αυτή, ενώ τα γεγονότα μετά απ' αυτά απαιτούν μια ειδική πραγμάτευση. Όπως και στον Α΄ τόμο κάθε κεφάλαιο κλείνει με μια μικρή παραπεμπτική βιβλιογραφία για περαιτέρω μελέτη. Η διαφορά όμως με τον Α΄ τόμο είναι ότι, στην έκδοση τουλάχιστον αυτή, λείπουν πρωτότυπα κείμενα επειδή λείπουν βασικές μεταφράσεις σε ορισμένες περιπτώσεις, ενώ και η ύλη του βιβλίου θα επιβαρυνόταν πολύ. Δεν λείπουν, πάντως, χάρτες, ευρετήριο και (σ' αυτή την έκδοση) και χρονολογικοί πίνακες, ώστε το βιβλίο να αποτελεί ένα χρηστικό βοήθημα για φοιτητές, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο αναγνώστη.