Ο Καθηγητής Heinrich Holze τον Οκτώβριο 2012 στη Θεολογική Σχολή

Στις 12 και 13 Νοεμβρίου 2012 με την ακαδημαϊκή ανταλλαγή Erasmus της Θεολογικής Σχολής Αθηνών με την Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Rostock (υπεύθυνος Δ. Μόσχος) επισκέφθηκε και δίδαξε στη Σχολή ο καθηγητής Εκκλησιαστικής Ιστορίας Heinrich Holze της εκεί σχολής

με δύο θέματα The Nordic churches in the 1930s I: Peace and war - the case of Finland and Sweden (Οι Σκανδιναβικές Εκκλησίες τη δεκαετία του 30: Α. Ειρήνη και Πόλεμος – οι περιπτώσεις της Φιλανδίας και Σουηδίας) και Τhe Nordic churches in the 1930s II: Occupation and resistancethe case of Denmark and Norway (Οι Σκανδιναβικές Εκκλησίες τη δεκαετία του 30: Β. Κατοχή και αντίσταση – οι περιπτώσεις της Δανίας και Νορβηγίας). Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με διδάσκοντες και διδασκομένους στη Σχολή για τον ρόλο των επιμέρους εθνικών πολιτικών, του Ναζισμού και του Χριστιανισμού στο Σκανδιναβικό χώρο στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.