Από τη συμμετοχή μου στο Συνέδριο του Bose τον Σεπτέμβριο 2012

5-8 Σεπτεμβρίου 2012, Μονή Bose, Ιταλία, XX International Ecumenical Conference on Orthodox spirituality με θέμα MAN–CUSTODIAN OF CREATION, εισήγηση με θέμα «Ασκητές και φυσικό περιβάλλον στη βυζαντινή μοναχική παράδοση» (βλ. http://www.monasterodibose.it/content/category/19/339/528/lang,en/ )

Το συνέδριο αυτό διοργανώνεται κάθε χρόνο από τη μονή Bose με θέματα χριστιανικής πνευματικότητας και συγκεντρώνει ένα μεγάλο αριθμό ορθόδοξων θεολόγων, ερευνητών καθώς και ανθρώπων της Εκκλησίας απ' όλο τον κόσμο. Τα πρακτικά εκδίδονται αμέσως μετά στα ιταλικά.

Η εισήγηση αφορούσε την προσέγγιση του φυσικού περιβάλλοντος από τον βυζαντινό μοναχισμό. Έχει εκδοθεί με τον τίτλο Ascesi e ambiente naturale nella tradizione monastica Bizantina, στον τόμο L'uomo custode del creato, Atti del XX Convegno Internazionale di Spiritualità Ortodossa, Bose 5-8 settembre 2012, a cura di L. d'Ayala Valva, L. Cremaschi, A. Mainardi, Qiqajon, Comunità di Bose 2013, σ. 199-212.