Η Averil Cameron στη Θεσσαλονίκη

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Κέντρου Βυζαντινών Ερευνών ΑΠΘ σας προσκαλεί να τιμήσετε με την παρουσία σας την τελετή αναγόρευσης της Dame Averil Cameron, καθηγήτριας της Αρχαίας Ιστορίας, της Ύστερης Αρχαιότητας και του Βυζαντίου στο King’s College του Λονδίνου και στην Οξφόρδη και Πρόεδρο του Κέντρου Βυζαντινών Ερευνών της Οξφόρδης, σε Αντεπιστέλλοντα Εταίρο του ΚΒΕ. Η τελετή θα λάβει χώρα την Τετάρτη, 12 Μαρτίου 2014 στις 7.00μ.μ.

Για την πρόσκληση και την αφίσα παρακαλούμε ανοίξτε τους παρακάτω
συνδέσμους:

Από την πλευρά μας να σχολιάσουμε ότι η Averil Cameron ανήκει στην ομάδα των "μεγάλων κυριών" της Βυζαντινολογίας και ιστορίας της Ύστερης Αρχαιότητας, όπως η Judith Herrin, η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ ή η πρόωρα χαμένη Αγγελική Λαΐου που έδωσαν νέα ώθηση και γοητεία στη μελέτη αυτού του αντικειμένου. Σημαντικό βιβλίο της Cameron είναι το The Mediterranean World in Late Antiquity AD 395-600, London/NY 1993.